неделя, 13 април 2014 г.

Интересни факти






















30 интересни факти за Италия



1.Почти 20 % от италианското население е над 65 годишна възраст.
2.Средностатистическото италианско семейство има 1.27 деца.
3.Италианците са изобретили термометъра.
4.Произхода на „пицата” идва от гр.Наполи.
5.Най-дългата река в Италия е р.По.
6.Средностатистическия италианец консумира по половин хляб на ден.
7.Италия граничи с Франция ,Словения ,Швейцария ,Ватикана ,Сан Марино и Австрия.
8.Най-дългата граница е с Швейцария.
9.Известни италиански изследователи са Марко Поло ,Христофор Колумб ,Америко Веспучи.
10.Съвременният италиански език произлиза от областта Тоскана.
11.Ядреният реактор е изобретен от италианеца Енрико Ферми.
12.Древният град Помпей е унищожен от вулкана Везувий.
13.През 1944 год. е последното изригване на вулкана.
14. Италия е родината на пианото.
15.Италия е разделена на 16 области и 4 независими района.
16.От октомври 1946 год. националният химн на Италия е “Inno de Memeli”.
17. 1.27 милиона от жителите на Италия са чужденци.
18.Последният римски император е Ромул Авгостул.
19.Рим е създаден 753 год. Пр. Хр.
20.Рим е основан върху седем хълма-Caelian,Capitoline,Palatine,Viminal,Quirinal,Aventine,Esquiline.
21.Официалният език е италиански,но също така разпространени езици са френски и немски.
22. 70% от икономиката на Италия е изградена върху обслужващия сектор.
23.Населението на Италия е над 58 милиона.
24.Най-големият град е Рим-над 5 милиона жители viagra sample.
25. Един италианец средно изяжда по 25 кг. макаронени изделия(спагети) на година.
26.Родината на пишещата машина е Италия.
27. 75% от Италия е планински и хълмист район.
28.Италия е пета икономическа сила в света.
29.Италия има повече хотелски стаи ,от която и да е държава в Европа.
30.Един италианец средно изпива по 100 л. вино на година.
31.Северната част на Италия е по-развита отколкото южната.

Сладък живот

Има поверие, че когато хвърлиш монета през рамо във Фонтан ди Треви, един ден със сигурност пак ще се завърнеш в Рим. Добре познато е и правилото за "трите монети, хвърлени във фонтана", според което, ако някой хвърли две монети във фонтана, това ще му донесе нова любов, а три или брак, или развод. По-новата интерпретация на суеверието е, че е на късмет да се хвърлят три монети с дясната ръка през лявото рамо. Ежедневно във фонтана се изхвърлят около 3, 000 евро във ди Треви, които се събират през нощта, за нуждите на Рим. Фонтан ди Треви е успял да си спечели славата на забележително творение на бароковото изкуство, чиито меки, естествени линии и фантастични орнаменти са своеобразно олицетворение на душата на света. Фонтанът е истинско чудо, бижу от камък и вода, разположено между дворците от историческата част на Рим. Той приканва посетителите, още когато са на няколко преки от него, а ромонът му се усилва с приближаването, достигайки своето кресчендо, когато сте вече на площада и се наслаждавате на една от най-незабравимите гледки на света, увековечена от магьосника Фелини в неговия Долче Вита. 


Карнавалът 

  
Средновековният град Иврея, намиращ се в близост до Торино, оживява истински през февруари, когато започва и карнавалът "Битката с портокали" (La battaglia delle arance) , който възникнал като възпоминание за времето, когато жителите на градчето се опълчили срещу тиранина, който го управлявал през Средновековието.

По време на карнавала улиците на града се изпълват с аромата на портокали и по това време там могат да бъдат опитани някои от местните специалитети и прочути вина.


Смята се, че това е единственият фестивал в света, който разказва истинска история и който си има собствен сценарий, а не просто карнавални герои. Всъщност, той е микс от реалност и измислица. Историята започва в Средновековието, когато на власт е тиранин на име Райнери ди Биандрате. През 1194 г. хората въстават срещу деспотичния му режим и разрушават двореца му. По-късно управник на града става друг тиранин и свободолюбивите граждани на Иврея отново възнегодуват. Всяка година по време на Карнавала се възпроизвеждат събитията от тези размирни дни. Тези, които хвърлят портокали от двуколките играят ролята на стражата на тираните, а тези, които ги замерят от улицата, са бунтуващите се граждани на Иврея.


Историята започва с това, че Райнери решава, че има правото да спи с всяка младоженка при първата й брачна нощ. Според легендата, красивата Виолета, дъщеря на местен мелничар, отказала да се подчини на Райнери, промушила го с кинжал и след това показала главата на мъртвия тиранин на хората, които се били насъбрали пред вратите на двореца. Тя е известна в Иврея като Мугная ( Mugnaia) и е главната героиня на карнавала на "Битката с портокали".

А защо портокали?

Първоначално хората хвърляли бобови зърна. Някъде около 19 век момичетата започнали да хвърлят портокали по момчетата, които харесвали. И ако момчетата също ги харесвали, хвърляли портокала в обратна посока. Сега това се прави между управниците на града и местните отбори.Отделните квартали на Иврея празнували карнавала по отделно и понякога нещата ставали от играчка плачка, тъй като се преминавало и към по-агресивни сблъсъци. Когато Наполеон поема контрола над тази част от Италия през 1808, той издава указ, че ще има само един карнавал и организаторите трябва да носят униформи като тези на войниците от армията на Наполеон. Френското влияние присъства и в днешното карнавално шествие - ако искате да не ви замерят с портокали и сте в Иврея по време на карнавала, трябва да носите червена шапка подобна на тази на френските революционери.
Карнавалът започва през януари, а в разгара си е в началото на февруари. Процесия с факли започва от сградата на общината с Мугная и хората, които замерят с портокали. Скоро след това започва и истинската битка по площадите на града. Най-големите битки стават на 2-и, 3-ти и 4-ти февруари, а финалът е на 5-ти февруари. 


Хотел Хаслер - римска ваканция над Испанското стълбище

  
Десетки стаи и апартаменти са благословени с тераси, от които се откриват романтични и впечатляващи панорами на Вечния град. Открит през 1885 г. в дворец, който някога е бил дом на Наполеоновата сестра, „Хаслер“ е един от редките луксозни хотели в Европа днес, който е частна собственост и е управляван от собственика си.

Неподатлив на съвременните приумици, старовремският хотел е безупречно управляван от хотелиера пето поколение Роберто Вирт, който е запазил вярата си в реалните ключове, превъзходното обслужване, писъмцата, изпращани върху сребърни подноси – прости удоволствия, бързо чезнещи в хомогенизацията на петзвездните хотели по света.

Ако трябва да окачите шапката си някъде другаде, то най-малкото поспрете за един аперитив в бар „Хаслер“ (който в топло време се пренася в „Палм Корт“) или опитайте популярния неделен брънч в ресторанта на покрива на хотела. Храната, макар добра, стои на втори план в сравнение с изгледа към седемте хълма на Рим.

Къде: Хотел "Хаслер", Рим, Италия.
Най-добро време: горещините могат да бъдат ужасни през юли и август; Испанското стълбище е покрито с азалии от средата на април-средата на май.
Никога гости на хотел не са били толкова необезсърчени от 136 стъпала – смятайте ги за огромно преддверие към един от най-големите римски хотели. Легендарният хотел „Хаслер“ се гордее със своето единствено по рода си местоположение над прочутото Испанско стълбище. Като глезен гост на „Хаслер“ Одри Хепбърн се чувствала като принцеса и на сцената, и извън нея, когато снимала Римска ваканция, а това, което е достатъчно добро за Одри (както и за всяка друга знаменитост или коронована особа на планетата), е достатъчно добро и за повечето хора.

Карнавалът във Венеция

  До завладяването си от Наполеон през 1797 г. издъхващата 1000-годишна Венецианска империя изглежда се е крепяла единствено на хедонистичния ежегоден карнавал (Карневале), когато знатни и богати особи от цяла Европа идват тук, за да се отдадат на разюздани и разгулни празненства, които траят седмици, случвало се и месеци.



Карнавалът във Венеция беше възобновен през 1980 г. и се провежда тъй, сякаш никога не е имало прекъсване. Оставете хаоса и хедонизма на Рио – карнавалът тук е възстановка на лебедовата песен на Най-спокойната република, на богатите дамаски и напудрени перуки, каскади от коприни, костюми, заети от ХVІІІ в. и напомнящи дните на Казанова, на дендитата и героите и маските от италианската комедия дел арте.

Безброй концерти и събития изтръгват Венеция от зимната летаргия, изпълвайки площадите, църквите и византийските дворци с маскирани гуляйджии. Само най-щастливите притежатели на покани могат да присъстват на маскен баловете на свещи, на които домакини са потомците на дожите и някога мощните благороднически фамилии.

Едно от редките изключения е също и едно от най-пищните в града: резервирайте си предварително посещение на Il Ballo del Doge (Балът на дожите), провеждан в изографисания, разположен край Големия канал дворец от ХV в. Пизани Морета, сега частна собственост. Това е вечер, изпълнена с екстравагантни банкети и разхождащи се минестрели, всичко това в една магическа атмосфера, осветена от хиляди свещи, пресъздаващи момента, когато La Republica Serenissima все още властва и животът във Венеция действително е бил сякаш мечта.

Къде: Венеция, Италия.
Най-добро време: последните 10 дни преди началото на великите пости. Балът на дожите: провежда се в съботата преди началото на великите пости.



Най-скъпите вили в Италия



Апартамент от 180 квадратни метра в сицилианския град Трапани струва колкото 4 квадратни метра в луксозния курорт Портофино на лигурийското крайбрежие, показват последните данни на италианската Агенция за територията.

Според статистиката най-високите цени на недвижимо имущество в Италия в момента предлага пазарът на суперлуксозния курорт в обаст Лигурия. Там вили имат например милиардерът Силвио Берлускони и дизайнерите Долче и Габана. Квадратният метър недвижимо имущество в Портофино струва 12 200 евро. Средната цена на квадратен метър в Италия пък е 1285 евро.

Сред градовете първенството по най-скъп пазар на недвижима собственост принадлежи на северния град Болцано. Следват Сиена, Болоня и Рим. В Болцано средната цена на квадратен метър апартамент в полуцентрална зона е 3550 евро, докато в Сиена тази цена е 3500 евро.

В Болоня цената е 3250 евро, в Рим - 3050 евро, във Флоренция - 2750 евро.

Идеалният откъм цени град е Трапани, където квадратен метър площ струва 270 евро.

Като цяло Лигурия и планината Доломити са най-скъпите зони в Италия, тъй като по четири общини от тях са сред 10-те най-скъпи зони на Ботуша.

В челото на класацията е и планинският курорт Кортина д’Ампецо. Квадратният метър апартамент е 11 400 евро. Това е един от най-известните скикурорти в Италия.

Община Капри на остров Капри пък предлага цени от 10 440 евро на квадратен метър. Другата община на острова - Анакапри - предлага обаче доста „по-икономични“ апартаменти, тъй като квадратен метър струва 8635 евро.

Следват Селва ди Гардена (Болцано), Аласио, Пинцоло, Санта Маргерита Лигуре






















Няма коментари:

Публикуване на коментар